top of page

 

« В світі музики чарівної»

Методична розробка уроку-концерту

авторської фортепіанної музики

для учнів різного віку

Викладач

Спеціаліст першої категорії

Зеленська

Світлана   Григорівна

Тема уроку: презентація авторської   фортепіанної музики

Вид уроку: урок-концерт;

Тип уроку: комбінований урок;

Мета уроку:

  • формування естетичного смаку учнів;

  •  розвинення образного мислення дітей;

  •  стимулювання творчої діяльності учнів.               

Завдання уроку-концерту:

  • сприяти розвитку творчої уяви школярів;

  • долучити дітей до навчання навичкам виразного виконання;

  • шляхом прослуховування та виконання вивчити,що таке програмна музика;

  • навчити школярів слухати та розуміти різноманітну музику;

  • показати темброві та зображальні можливості фортепіано.

Методи:

  •  розповідь,бесіда,питання,пояснення;

  •   прослуховування музики;                                                 

  •   використання казкових персонажів задля сильнішого емоційного впливу на дитячу аудиторію;

  •   залучання учнів до безпосередньої участі у концерті;

  •   застосування інтерактивного спілкування з дітьми.

План уроку-концерту:

1.Вступне слово.

2.Виклад музичного матеріалу уроку-концерту:

- Музична скарбничка

- Ляльковий вальс

- Полька

- На хвилях

- Політ лебедя

- Весняний танок

- Похмуро

- Краплі дощу

- Веснянка

- Місячна доріжка

- Ранкова сопілка

- Прелюдія

3.Висновки.

 

Хід уроку-концерту

1.Вступне слово учителя

«Доброго дня,шановні діти,батьки,колеги та гості!Велике спасибі,прийшли на наш концерт, на це чудове свято музики. Ми раді були запросити вас і щиро сподіваємось залишити по собі багато приємних вражень від прослуховування музики.

Учасники нашого концерту – учні різного віку, вони всі старанно готувалися до виступу. Прохання підтримати їх аплодисментами. А ще – покажіть своє вміння уважно слухати музику. Ви вмієте уважно слухати?»

Діти з залу відповідають «Так!» ,«Тоді починаймо!

2.Концертна програма

Треба сказати, що наш концерт не зовсім звичайний. Ну, по-перше, в ньому прозвучить музика тільки одного композитора - викладача Зеленської Світлани Григорівни, чиї учні і є учасниками цього унікального концерту. А по-друге – увесь цей концерт збудований,як невеличка музична казка,автором якої є той самий викладач.

В нашому концерті прозвучить доволі програмної музики. Діти,нагадайте мені,що таке програмна музика !»

Діти піднімають руки і відповідають. Відповіді не завжди правильні,тому викладач поясняє їм,і тут же наводить приклади програмної та не програмної музики,знову ж таки вимагаючи відповіді учнів за кожним прикладом.

Вчитель продовжує: «Взагалі то музика – як казка,яку можна розказувати вічно. І зараз я запрошую вас у невеличку подорож по казковій картинній галереї,де кожна п’єса – окрема картинка. Але ж всі картинки сховані у чарівній музичній скриньці. Хто ж в змозі її відкрити? У кого є чарівний ключик?»

Діти наперебій вигукують свої припущення. Викладач продовжує.

«Це наша перша маленька учасниця,учениця 2-А класу. Вона виконає для вас п’єску,яка так і називається – «Музична скринька».

Звучить «Музична скринька»

« Як вам здається,схожа ця музика на музичну скриньку?»

Діти відповідають «Так!»

Нарешті ми відкриваємо скриньку,і що ми там бачимо?А там дві дуже красиві,нарядні лялечки,котрі вже готуються танцювати».

 

Звучить « Ляльковий вальс». Вчитель запитує дітей,чи знають вони,які відмінні риси вальсу,як його відрізнити від інших танців. Потім звучить Полька у виконанні педагога та учениці 4-го класу. Вчитель знову ж таки опитує слухачів у залі з проханням порівняти ці два жанри.

Вчитель: «Наразі наші лялечки анітрошечки не втомилися. Діти,як гадаєте,відправимо їх  у подорож на човнику по річці?»

Діти:  «Відправимо!»

Вчитель продовжує: «Погода тепла,човник качають хвилі,дує ніжний весняний вітерець. Наступну п’єску для вас виконає учениця 2-Б класу».

Звучить п’єса  «На хвилях».

Аж от човник причалив до берега. Ляльки бавляться на зеленій травичці,гріє сонечко,а десь там високо в небі,широко розправивши великі крила,летить величезний лебідь. Діти,як ви гадаєте,яка саме музика буде схожа  на політ цього птаха?Повільна,чи швидка,весела?»

Діти відповідають «Повільна!»

Вчитель продовжує: «Отже слухаємо!Зустрічаймо,учень 3-А класу виконає  «Політ лебедя».

Звучить «Політ лебедя».

Вчитель: «Усе навесні розквітає,природа радіє,хочеться співати пісні і танцювати».

Звучить  «Весняний танок».

«Аж раптом небо затягнулось хмарами,одразу стало темно й сумно. Хіба сонечко не вийде знов?»

На сцену виходить учениця 4-А класу і виконує п’єсу «Похмуро». В кінці її характер міняється. З сумного,мінорного  він перетворюється на радісний,сонячний . На запитання вчителя діти відповідають,що побачили,як вийшло сонце.

«Але що це? Знов невдача. Здається, починає крапати дощ. Нашим лялькам слід було б розкрити свої парасольки. Світить сонце,але йде дощ. Діти,ви зустрічали таке явище?І як воно називається?»

Діти хором кричать: «Сліпий дощ!»

Викладач: «Правильно!Але ж будемо сподіватись,що він скоро закінчиться. Давайте скоріш проженемо дощик!»

 Звучить п’єса  «Краплі дощу» у виконанні учениці 5-А класу

 

Вчитель: «Ну от,нарешті дощик таки скінчився. Наші  невтомні лялечки знов танцюють.

У виконанні учениці 5-А класу звучить «Веснянка». Вчитель запитує дітей,яка п’єса за характером,і на який танець схожа,чим відрізняється  від попередніх танців. Вислухавши відповіді,він додатково дає роз’яснення стосовно жанру цієї танцювальної п’єси.

«Яка весела,запальна «Веснянка»!Станцювавши її ,мабуть кожен стомиться. Отже,і нашим лялькам пора спочивати. День добігає кінця,час їм  іти додому,у  свою музичну скриньку. Тільки от як її відкрити? Де наша дівчинка, володарка чарівного ключика?А її немає. Мабуть вже спить. А ключик вона передала своїй подружці,яка нам зараз і допоможе.

На сцені учениця 4-А класу. Знов звучить «Музична скринька».

Відтак настав вечір,і ніч. Дуже красива наша річка вночі. Яскраво світить місяць і залишає доріжку на воді. Діти, хтось бачив коли-небудь  вночі,як чудово світить місяць над водою?»

Діти: «Так!Це називається місячна доріжка!»

Вчитель: «Правильно!Отже так називається наша наступна п’єса!»

Звучить  «Місячна доріжка» у виконанні учениці 8-А класу

Вчитель: «Ніч зачаровує своєю красою,навкруги – тиша. Все спить.

Але ж невдовзі настає ранок. А рано вранці пастух  вже грає на своїй сопілочці. Прокидається усе живе навкруги – і природа,і тварини,і люди ».

Звучить п’єса  «Ранкова сопілка».

Вчитель: «Діти,я знаю що ви всі з першого класу в ліцеї вчитеся грати на сопілочці,або ж на блок флейті. Зараз ви послухали,як звучить сопілковий наспів на фортепіано. Схоже це на сопілку?»

Діти: «Так,схоже!»

 Вчитель: «Новий ранок приніс із собою новий день,цілу низку нових подій,різноманітних вражень. Життя вирує далі. Наш  концерт теж закінчується і насамкінець пропонуємо вам п’єсу під  філософською назвою «Прелюдія». Слухаючи цю музику,кожен з вас може уявити собі щось, що можливо й не сказати словами,але воно торкається самих глибин людської душі».

Звучить  «Прелюдія» у виконанні  учениці 8-А класу

3.Заключна частина(завершення уроку-концерту)

Вчитель: «На цьому наш концерт закінчено. Сподіваймось,що вам сподобалось. Дякуємо,що дуже уважно слухали. На все добре! До нових зустрічей!

 

Виконавці концертної програми:

Викладач: Зеленська Світлана Григорівна

Учні: Пономарьова Катерина   (2-А клас)

            Кондратьєва Мілана          (2-А клас)

            Миленький Михайло        (3-А клас)

            Вдовіченко Валерія           (4-А клас)

             Ковальова Міла                  (5-А клас)

             Ковінкіна Діана                  (8-А клас)

              Дем’янова Даша                 (8-Б клас)

bottom of page