top of page

                                                  
                                                 
Методичний коментар до концерту-лекції
                                                          «Що почув композитор?»

                                                                                                      викладач
                                                  Спеціаліст другої категорії Руденко Юлія Юріївна

 

 


Типологічні характеристики:
- За змістом - поглиблення знань і відомостей про різні композиторів, музичних стилях різних епох через роботу над художнім образом твору.
- За способами навчальної діяльності
- Подолання простору і часу, під час роботи над художнім образом за допомогою вивчення життя і діяльності автора, проникнення в особливості часу написання твору, що вивчається, впливаючи на емоційний світ учнів.
- По психологічним стратегіям - створення грамотної основи для самовираження учнів у творчості, виявлення їх комунікативних компетенцій, прояви особистісного ставлення до досліджуваного матеріалу.


Цілі:
- Через різні музичні твори різних епох і композиторів показати учням, як музика впливає на наші почуття, викликають емоції, пробуджують уяву, духовно збагачують особистість.

- За допомогою роботи над засобами музичної виразності показати, як художній образ стає яскравіше й виразніше.

- Показати роль музиканта, здатного глибоко осягнути образну сутність мистецтва; розвивати творчу уяву, прагнення до прекрасного.

 

- Стимулювання творчої діяльності учнів.


- Основною метою виховання, заснованого на обраному нами пріоритеті загальнолюдських цінностей, є формування естетичного смаку думаючого і відчуваючого, люблячего і активного ліцеїста, готового до творчої діяльності в будь-якій області.


Завдання:
Розвиваючі:
♦ розвиток естетичних здібностей;

♦ розвиток сфери почуттів, співучасті, співпереживання;

♦ розвиток вміння через теоретичні знання проникати в суть музичного твору;

♦ вміти створювати художній образ епохи, стиль музичного твору.

Навчальні:

♦ активізація розумового процесу і пізнавального інтересу;

♦ вміння застосовувати засоби музичної виразності в роботі над створенням художнього образу;

Виховні:

♦ оволодіння навичками спілкування і колективної творчісті.

♦ формування естетичного смаку ліцеїстів на основі кращих прикладів світової та української музичної класики;

♦ виховання мислячого, всебічно розвиненого ліцеїста, готового до творчої діяльності в будь-якій сфері діяльності;

Форма: Концерт - лекція.


                                                                  Сценарій концерта- лекції:
Привітання: Доброго дня дорогі хлопці, батьки, колеги.
Сьогодні ми з вами будемо говорити про музику і художньому образі .Коли композитор складає свою музику він намагається передати свої думки, почуття, емоції і настрій, а завдання виконавця зуміти все це передати слухачам.
Сьогодні ви почуєте різні музичні п'єси, написані різними композиторами і спробуєте вгадати, що почув композитор і, що він хотів нам передати.
Сергій Васильович Рахманінов говорив, що музика повинна йти від серця.
«Писати музику для мене така ж нагальна потреба, дихати або є: це одна з необхідних функцій життя. Постійне бажання писати музику це існуюча всередині мене спрага висловить свої почуття за допомогою звуків, подібно до того, як я кажу, щоб висловити свої думки. Думаю, що в житті кожної композитора музика повинна виконувати саме цю функцію. Будь-яка інша зробила б її чимось другорядним »
1. Першим номером нашого концерту буде «Ковбойский блюз композитора Томпсона, а виконає його Корніленко Олександр 1 рік навчання.
Коли ми з Сашею міркували на тему цієї п'єси ми вирішили, що сумний ковбой їде на своєму жеребці і сниться ковбоєві, як він заарканив породистого мустанга мріючи, як буде він скакати на це породистому жеребці.
Блюз, а саме в цьому музичному стилі написана п'єса -в перекладі з англійської -печаль, туга. Як жанр блюз виріс з «робочих пісень» афро-американський рабів.
Звучить п'єса.

2. Салютрінская «Пастух грає» виконує Лаба Оксана 3б клас 2 рік навчання. У назві цієї п'єси вже закладений музичний образ. Такі твори називаються програмними. Це пастух, пасе своїх овечок і награє ніжну мелодію, яка несеться далеко, далеко в гори повертається луною. У лівій руці цієї пьеси весь час звучить один і той же акорд - квінта.І саме цей акорд в супроводі мелодії є відмінною рисою національної грузинської музикі. Як би «пусте» звучання квінти створює образ гористій місцевості, а повторення мелодії імітує гірське відлуння.Оксана намалювала нам, як вона уявляє собі цю музику.

3. Н. Мордасов «Бугі-вугі» .Термін, назва бугі -вугі з'явився вперше, як позначення танцю під акомпанемент фортепіано. На початку ХХ століття в моду почала входити синкоповані, енергійна музика в стилі джаз. Через необхідність замінити високо оплачуваний оркестр на одного виконавця в придорожніх кафе, піаністи винаходили різні способи ритмічної гри імітує ударні інструменти. Так і з'явився жанр бугі-вугі.
Шаповалова Фаїна 3б клас виконає для нас «Бугі -вугі» композитора Мордасова.

4. А зараз музика переносить нас в інший час і простір. Косенко Віктор Степанович «Скерціно» з циклу 24 дитячих п'єси. Музика Косенко ґрунтується на національних українських піснях. Це виражається в незвичайній ліричності, проникливою мелодійності, характерною для української народної пісні. «Мені дуже близька теплота і задушевність Української пісні» говорив Косенко.
Мелодійним малюнком і фактурою «Скерціно» дуже схожа на п'єсу «Нова лялька» П. І. Чайковського. Зазвичай «Скерціно» пишеться для фортепіано або соло інструменту в супроводі фортепіано. «Скерціно» в перекладі - «жарт» - частина симфонії або самостійна п'єса в живому, стрімкому темпі з гострохарактерним ритмом. Спочатку з'явилося на початку ХIХ століття в симфоніях і сонати витіснивши звідти менует. Отже Коенко Віктор Степанович «Скерціно» з циклу 24 дитячих п'єси, виконує учениця 3а класу Миколаївська Марія.
Вона ж автор малюнка який ви бачите. Він показує нам Машино уявлення про цей твір.

5. Наступним номером нашої концерту буде «Вальс» також твір композитора Косенко з циклу 24 дитячих п'єси, який виконає для нас учениця 7 класу Аня Степанець. І слідом же Катя Бородавченко ісплніт «Вальс» іншого композитора П.І.Чайковського. Обидва композитора дуже любили писати музику для дітей. Ви так само знаєте, що існує знаменитий «Альбом для дітей» 24 дитячих п'єси П.І. Чайковского.А ви знаєте, що таке «Вальс»? ... Що в перекладі означає це слово? .... Діти відповідають:
- «Коло»!
Правильно! У ХVIII столітті з'явився народний танець «Лендлер» в якому танцюючі рухалися по колу. Цей танець прижився, сподобався і з часом став використовуватися не тільки жителями сіл, "Вальс" став танцем для балів.
Дівчата виконали «Вальс», а ви відчули рух по колу? Представили себе, як пари вальсують, кружляють на паркеті?
-Дааа!
-Ось, бачите, як легко, за допомогою музики, ми з вами долаємо простір і час.

6.  Ми побували з вами на середньовічному балу, а тепер подорожуємо у початок ХХ століття, коли в моду входила, та, що там входила, вривалася музика нового стилю «джаз» .Однією з напрямків джазу є «свінг» .Деякі імениті джазові музиканти навіть не вважають «свінг» окремим напрямком. Вони кажуть якщо немає свінгу це не джаз! «Свінг» у перекладі з англійского- коливання, хитання. Це проявляється в ритмічному малюнку, як би в основі самого твору у виконанні Каті Бородавченко, учениці 4а класу, ми і почуємо погойдування «кач», як люблять на своєму сленгу говорити музиканти.
Отже Марк Невін «Джазова п'єса».

7. Катя Бородавченко з Володею Мінаєвим з її класу зараз виконають п'єсу «Полька» .Що таке «Полька»? Це танець скажете ви .І це правильно. Але зараз ми почуємо не звичайну польку. У ХХ столітті став швидко розвиватися кінематограф, з'явилося багато нових жанрів, на стику мистецтв Жанр мюзикл перекочував в кінематографію. Одним з перших Радянських фільмів в жанрі музичної комедії і став кінофільм «Кубанські козаки», музику до якого написав популярний тоді Радянський композитор Ісаак Дунаєвський.
«Полька-галоп» з кінофільму «Кубанські козаки» .Ісполняют Катя Бородавченко і Володимир Мінаєв.


8. Зараз ми, як і раніше, залишаємося в жанрі музичної комедії, але переміщаємося в Ню-Йорк. Молодий Джордж Гершвін, емігрант з Росії мріє научітьтся грати на музичному інструменті, але сім'я була бідною і купити інструмент не могла собі дозволити і тільки коли його брату купили піаніно сім'я з подивом дізналася наскільки талановитий їх Джордж. Основоположником нового напряму в музиці-синтезу класичного та джазового напрямків, автором знаменитий мюзиклів став Джордж Гершвін.Основную мелодію з бродвейського мюзиклу «О, Леді, будьте ласкаві!» У перекладенні для двох фортепіано російського композитора Хромушина ми пропонуємо вашій увазі.
Виконують Степанець Аня 7б клас і Руденко Юлія Юріївна.

9. Ви сьогодні чули рояль в сольному виконанні, чули рояль у виконанні в 4 руки, а тепер ми хочемо запропонувати вам послухати рояль в новій якості, як акомпанує інструмент. І аккомпаніровать він буде оркестру народних інструментів. До цій п'єсі учениця мого класу Дихно Софія намалювала ілюстрацію.

Ми виконаємо обробку знаменитої Української народної жартівливої пісні «Ой ходила дiвчіна, бережком!» Зустрічайте! Ансамбль народних інструментів Запорізького Класичного ліцею під керуванням Буткової Ірини Миколаївни, концертмейстер Руденко Юлія Юрьевна. Поки оркестр розташовується, я хочу прочитати вам чудові вірші про музику, про те, над чим ми сьогодні працювали, про створення художнього образу, про «Що почув композитор?»

 

Вадим Семернін
                                                                         МУЗИКА
                                                           Так було: весна голубіла,
                                                           І жінка давніх віків
                                                           Вогонь розводила і співала
                                                           Під клацання спритних щиглів.

                                                            Була у забави-синиці
                                                            Підслухана подрібнена трель, -
                                                            Співати так само майстерно, як птиці,
                                                            Змусили люди сопілка ...
                                                             
                                                            Я зрозумів: з вітру,
                                                            Де хлюпоче в берег хвиля,
                                                            Виникла та музика щедро,
                                                            Що в залах концертних чутна!
                                                     
                                                            Вже з музикою нам не попрощатися ...
                                                            А в тому і її краса,
                                                            Що в музиці - вітер і птиця,
                                                            І хвилі, і жінка та ......... ..


Звучить жартівлива «Ой ходила дiвчіна бережком».
На завершення нашеко концерту я хочу привести цитату знаменитого німецького музиканта і педагога Карла Орфа. «Якщо дитина в процесі комплексної мкзикальной діяльності не стане професійним музикантом, то його творча ініціатива, закладена на музичних заняттях віддрукується на всьому, що він буде робити в подальшому житті.»
І хочу запропонувати вашій увазі останню ілюстрацію нашої колишньої випускниці Маргарити Широконос «Моя музика в моїх руках»

Ця долонька торкається кожного з вас. Адже тепер ваша музика назавжди з вами, в ваших руках!


Концерт - лекція присвячений 25 річниці створення Класичного ліцею.



15 жовтня 2014 Запоріжжя

Урок фортепіано Романчук Аліса, 2-А клас.

bottom of page