top of page

 

 

                                                            Альбом дитячих фортепіанних п'єс

                                                 
Презентація навчально-методичного посібника для
                                                                       учнів молодших класів


                                                            Автор: вчитель першої категорії
                                                                                 Зеленська С. Г.


                                                                                      Зміст
1. Введення
2.Образний лад і композиція циклу
3.Методіческіе рекомендації, основні виконавські та педагогічні проблеми в роботі над деякими п'єсами.
4.Заключеніе
5.Спісок літератури




1. Введення
Дана робота ставить собі за мету представити новий альбом фортепіанних п'єс, пропонованих для вивчення в молодших класах музичних шкіл, шкіл мистецтв і шкіл з поглибленим естетичним освітою. Збірник «Музична скринька» є навчально-методичним посібником для 1 - 4-х класів і покликаний розвивати і вдосконалювати піаністичні навички у дітей за допомогою залучення їх в емоційну сферу через музичні образи.
 Необхідно відзначити, що створення музики для дітей, а тим більше для дитячого виконання є надскладним завданням для композитора. Як зробити п'єсу високохудожньої і в той же час доступною, близькою і зрозумілою дитячому сприйняттю і для дитячого же виконання? До того ж потрібно врахувати необхідність поетапно розвивати ті чи інші види фортепіанної техніки, будь то оволодіння різними видами штрихів, або дрібними видами техніки, великої акордовою технікою або ж майстерністю інтонації. І все ж, на думку автора, в числі головних завдань все-таки варто розвиток образного мислення дітей, розкриття їх потенційних можливостей, талантів через вплив на емоційну сферу. Адже не секрет, що багато учнів, займаючись музикою, далеко не завжди прагнуть розкритися емоційно, висловити своє ставлення до музики в процесі виконання. Звідси - боязнь сцени, небажання виступати публічно.




    2. Образний лад і композиція циклу
Збірник дитячих п'єс називається «Музична скринька» (за назвою однієї з п'єс), і включає в себе 15 п'єс, різних за характером і образному строю. Характерною особливістю цієї музики є программность, що робить її близькою і зрозумілою маленькому музиканту значно полегшує завдання залучення емоційної сфери психіки дитини в процес навчання. Хоча з іншого боку, программность в даному випадку можна розглядати як явище відносне, як підказку, натяк на той чи інший образ, ні в якому разі не обмежує польоту фантазії юних виконавців.

Всі п'єси цього альбому є маленькі мініатюри, в більшості своїй дуже нескладні у виконанні, але представляють яскраві образи, близькі і доступні дитячому сприйняттю. Це в основному картинки природи ( «На хвилях», «Світанок», «Політ лебедя», «Сильна», «Місячне сяйво», «Місячна доріжка», «Безіменна зірка», «Капли дождя»). Зустрічаються також побутові сценки ( «Ляльковий вальс», «М'ячик», «Приємні сни», «Весняний танець», «Ранковий ріжок»). Тільки остання п'єса не містить в собі певної програми, дає можливість дитині поміркувати, проявити фантазію, є як би смисловим підсумком альбому.
Нижче наводиться порядок розташування п'єс в альбомі «Музична скринька»

1.Музикальная шкатулка
2.На хвилях
3.Рассвет
4.Кукольний вальс
5.Весенній танець
6.Мячік
7.Полёт лебедя
8.Пасмурно
9.Лунний світло
10.Пріятние сни
11.Лунная доріжка
12.Безимянная зірка
13.Каплі дощу
14.Утренній ріжок
15.Прелюдія
Необхідно відзначити, що мініатюри в альбомі розташовані за принципом поступового ускладнення музичного матеріалу, як і личить навчально-методичному посібнику. П'єси не пов'язує якась певна сюжетна лінія. Хоча при бажанні можна її провести, наприклад, в тих випадках, коли кілька п'єс або весь альбом виповнюється в одному концерті. Учитель навіть може уявити такий концерт, як захоплююча подорож у світ дитячих казок. Це зробити досить нескладно, тому що образи в кожній п'єсі виписані досить рельєфно. В цьому випадку концерт виходить жвавим, проходить легко. Глядачі в залі виявляються втягнутими в якусь гру, а виконавці на сцені відчувають себе казковими персонажами.
Композиційно мініатюри мають прості і чіткі 2-х, 3-х приватні форми. Іноді це п'єси з наскрізним розвитком.
Що стосується тонального плану. У циклі використовуються тональності в основному без ключових знаків (До мажор, Ля мінор), і максимум з двома ключовими знаками. Такий невеликий тональний діапазон набагато спрощує і прискорює вивчення цих мініатюр. Адже мова йде про молодших школярів. Мелодійний мову циклу також максимально наближений до дитячого сприйняття, простий і доступний на слух, а, отже, п'єси будуть легко і швидко заучиваться напам'ять. А це, в свою чергу, означає, що робота над творами стане в основному роботою над образами, над їх втіленням у виконанні, і не перетвориться в нескінченну вивчення тексту, як це часто буває. Оволодіння різними видами штрихів, співучим, кантиленная звуком, голосоведення, умінням будувати довгі фрази і мислити довгими фразами, а не ділити мелодію на дрібні частки- склади, а також уміння побачити кульмінацію в п'єсі, підвести до неї мелодійне розвиток - ось той неповний перелік завдань , що стоять перед педагогом і учнем при вивченні альбому «Музична скринька».
Окремо хотілося сказати про значення педалі. Вже з самого початку циклу, позначення педалі присутні в п'єсах в найпростішому виконанні, епізодично. На цих простих прикладах можна і починати використовувати педаль, прищеплюючи перші навички педалізірованія. У наступних п'єсах педаль використовується вже більш активно, і остання п'єса виповнюється майже повністю з педаллю.




3.Методіческіе рекомендації, основні виконавські та педагогічні проблеми в роботі над деякими п'єсами

                      Музична шкатулка
П'єса, що дала назву всьому альбому. Вона відкриває збірку. Невелика за тривалістю, представляє з себе два схожих пропозиції. У першому проведенні тема проходить в лівій руці, у другому - в правій. Основний штрих виконання - стаккато. У першій частині п'єси права і ліва руки грають по черзі, в другій - одночасно. Вже тут проявляється елемент образотворчості -ліва рука акомпанує правої, як би імітуючи звуки музичної шкатулки. Легке, повітряне стаккато - це рух крихітних казкових фігурок з шкатулки. Іноді вони танцюють порізно (руки грають по черзі), іноді зустрічаються разом (руки сходяться в одночасній грі) Особливий примхливість, пікантність п'єсі надають дисонуючі секунди в акомпанементі. Як легкі, невидимі пружини, вони доповнюють казковий, загадковий образ мініатюри.
Робота над даним твором ставить за мету оволодіння певними піаністичними навичками, а саме, навичками позиційної гри, що дасть маленькому піаністу безсумнівний поштовх до зростання майстерності гри на фортепіано в подальшому. Мелодійна лінія теми побудована на тонической (До мажор) і доминантовой (Сіль мажор) гармоній, що вносить ясність і визначеність тональну, що важливо для легкого сприйняття учнем і подальшого швидкого освоєння їм музичного матеріалу. Закінчення першої і другої частини є висхідні і низхідні інтонації з елементами зустрічного Поступенная руху мелодії.
Всі перераховані вище якості роблять п'єсу зрозумілою і доступною навіть найменшим, початківцям піаністам, чудовою картинкою, розвиваючої образне мислення учня, дає можливість самовираження в процесі роботи над твором і в момент виконання на сцені.
                           На хвилях
П'єса програмного змісту, написана в трёхдольном розмірі. Цікава п'єска тим, що мелодійна лінія розподіляється між двома руками, що, з одного боку, спрощує маленькому піаністу освоєння музичного матеріалу, з іншого - вимагає особливої ​​концентрації уваги і своєчасного його перемикання з однієї руки в іншу. Ця мініатюра зовсім невелика за розміром, але завдання, які стоять перед педагогом і учнем в процесі роботи над п'єсою, від цього не менш важливі. При вивченні твору слід розвивати вміння мислити як можна більш довгими фразами, уникаючи надмірного потактовой поділу мелодії, або, що ще гірше, ділення на кожну частку.
       Загальний тональний план п'єси - світлий, сонячний (Фа мажор), в гармонійної основі - простий ланцюжок послідовностей - T, S, D, T.Фортепіанная фактура розташована так, щоб руки максимально залишалися однією позиції, з мінімумом переміщень. Таке зовнішнє зручність виконує також завдання підготовки учня до позиційній грі. Епізодично позиційна гра в мелодії чергується з поступенное рухом.
Ця мініатюра виповнюється в спокійному темпі, цілком асоціюється зі спокійним плескотом, розгойдуванням хвиль. П'єса також рекомендується для вивчення в молодших класах музичної школи, а також для читання з аркуша.
                                   Світанок
Наступна, лірична мініатюра циклу. Тут вже зустрічаються елементи акордовою техніки в лівій руці. Фактура правої руки - це своєрідний фон, легка пульсація (чергування двох сусідніх звуків), яка поступово виростає в мелодію, немов народжується новий день, висвітлюючи сонцем землю. Цікаво побудована мелодійна лінія п'єси. Звуки мелодії, чергуючись, поступенно піднімаються у верхню теситуру. І ось - кульмінація в світлих, мажорних тонах (кількаразове повторення кульмінаційних терцових попевок). Заключний гаммообразние хід від низу до верху, завершується тонічним акордом, остаточно стверджує світле початок.
 Практично всі п'єси цього альбому, як уже говорилося раніше, мають програмне зміст. А ось ця мініатюра той випадок, який залишає значне місце і для дитячої фантазії, оскільки більшою мірою зачіпає емоційну сферу душі.
Якщо говорити про піаністичному завданнях, що стоять в цій п'єсі, то це робота над виразним інтонувати, співучим звуком, над умінням передати відчуття світанку шляхом наростання динаміки (від піано до форте). П'єса дуже проста в фактурном викладі, звучить в спокійному темпі, добре розвиває образне мислення, допомагає відчути і висловити свої емоції. Рекомендується для самих маленьких початківців піаністів, або для читання з листа в молодших класах музичної школи.
                                         М'ячик
Весела, жвава п'єса, одна з найпоказовіших в альбомі. В її фактурі явно простежується зображальність. Ми немов спостерігаємо, як м'ячик, б'ючись об землю, підстрибує і на хвилину завмирає в руках дитини. А ось підійшли інші хлопці. Вони ніби передають м'яч з рук в руки, роздумуючи, починати гру чи ні. На початку п'єси (у вступі) права і ліва руки грають по черзі, ми чуємо їх діалог. У першій частині вони з'єднуються в спільній грі. Пульсація, що імітує підстрибування м'ячика, стає частіше, і ми розуміємо, що гра в м'яч все-таки почалася. Тип викладу музичного матеріалу в лівій і правій руці взаємно чергуються, імітуючи тим самим передачу м'яча з рук в руки.
Друга частина привносить нове мелодійне зерно, не змінюючи веселий характер і вже до кінця зберігаючи його. «М'ячик» написаний в простій Двочастинні формі зі вступом. Кожна частина являє собою період з двох пропозицій.
Загальний тональний план - E- moll, гармонійну основу складає простий ланцюжок послідовностей - TD, зустрічаються короткі секвенційного ланки (T - S, VI - III) .Штріх стаккато тут відіграє основну роль, можна навіть сказати, що він є основним засобом виразності, або точніше, образотворчості в музиці, бо дає змогу створити атмосферу веселого, рухомий дитячої гри і буквально «побачити» в ній стрибучий м'ячик.
Дана мініатюра безсумнівно розвиває образне мислення дитини, легко сприймається на слух, виконуючи при цьому завдання розвитку технічних навичок учня а також поліфонічного мислення. Що стосується розвитку піаністичних навичок стоять наступні завдання:
1. Оволодіння навичками позиційної гри (хвилеподібний тип фактури, часто зустрічається в акомпанемент класичних сонат)
2. Штрихом стаккато
3. Умінням з'єднати в двох руках різні типи фактур і штрихів
4. Елементами поліфонії, умінням чути мелодію і протівосложенія їй.
Дуже важливо в роботі над п'єсою звертати увагу на виразність інтонацій, виявлення мелодійного зерна в протівосложенія темі, щоб виконання п'єси не перетворилося в механічне відтворення нот.
В цілому мініатюра «М'ячик» за своїм образно-емоційного строю може цікавою, привабливою і корисною для учнів молодших класів.
                         Весняний танець
Образний і інтонаційний лад твору виходить з української народної творчості, фольклору. У мотивах цієї п'єси чуються відзвуки народних обрядових пісень, найбільше нагадують веснянки, тому і асоціюється вона з весняним пробудженням природи.
            Написана п'єса в трёхдольном розмірі, але, не дивлячись на це, ми не побачимо ніде жодних ознак Вальсова в акомпанементі. Починається мініатюра 8-тактовим вступом, нібито здалеку відчувається пастуший наспів. І ось він затихає зовсім, з цієї тиші народжується простий невибагливий наспів, що звучить в Ля мінорі майже а capella, лише скромний акомпанемент лівої руки (по одній ноті в такті) підтримує мелодію тонально. Поступово акомпанемент ускладнюється до двухзвучного акорду. Дуже цікава зміна гармоній в акомпанементі (однойменний мажор-мінор). Це створює відчуття сонячних відблисків (світло-тінь) .В процесі розвитку музики ми проходимо різні гармонійні ланцюжка, і в кульмінації підходимо до відхилення в паралельний мажор (До мажор) з наступним поверненням в основну мінорну тональність.
За формою мініатюра має чітку квадратну структуру (всі пропозиції по 8 тактів), крім ув'язнення. У роботі можна, звичайно, умовно розділити п'єсу на дві частини, але в задумі вона наскрізна, зі стрімким розвитком (темп Алегро). Уміння передати стрімкий характер, охопити п'єсу цілими, не дробити її на частини, як раз і є однією з головних художніх завдань в роботі над «Весняним танцем». Слід також звертати увагу на зміну гармоній, уважно прислухатися до кожної з них, домагатися виразного інтонування мелодії.
Як вже говорилося, акомпанемент виписаний в дуже зручному акордовому викладі (двухзвучние акорди з діапазоном звуків від м.3 до М.6) .Такий вид акомпанементу доступний навіть найменшим, початківцям піаністам. П'єса рекомендується для вивчення в молодших класах музичної школи. Дуже добре розвиває образне мислення, гармонійний слух дитини.
                                   Ляльковий вальс
               Образ п'єси, можна сказати, змальований з життя дитини. Це, звичайно ж, побутова сценка, можливо епізод з дитячої гри в ляльки. Написана мініатюра в Ля мінорі. Основу п'єси становить досить довга (16 тактів) тема, різноманітна в інноваційному плані. Вона включає в себе багато складових. Тут і висхідні, і спадні поспівки, і секвенційного розвиток мотивів. Ця тема також химерна і примхлива, як і дитячі фантазії при грі в ляльки. Репрізной повторення теми, але вже з іншим закінченням - це друга частина п'єси. Ще є вступ і висновок, про які хотілося б сказати окремо. Вони дуже схожі. Це - вальсовий акомпанемент, при чому партію баса виконує ліва рука, партію акомпанементу - права Таке перерозподіл рук допомагає учневі засвоїти чільну роль баса і другорядну - акомпанементу, що є хорошою підготовкою для виконання Вальсова акомпанементів в майбутньому. У вступі це супровід більш інтенсивно, в ув'язненні - звучить, як відлуння.
Основне завдання для учня в виконавському плані - постаратися не ділити тему на дрібні поспівки, а вчитися мислити довгою фразою, будучи при цьому виразним в кожній інтонації, підкреслюючи мелодизм в музиці.

 

 

                                 Політ лебедя
Одна з найромантичніших мініатюр альбому, передає настрій, що виникає при спогляданні найгарнішою картинки природи.
Одне із завдань, що стоять перед учням - оволодіння практичними навичками користування педаллю, як одним із найяскравіших засобів виразності в музиці. Довгі, красиві акорди, благородні гармонії, немов летять вгору великі крила прекрасної птиці, дзвенять в повітрі і заповнюють своїм звучанням простір над нами. Відчуття польоту над землею досягається вмілим педалізірованіем, робота над яким в цій п'єсі важлива, поряд з виконанням інших технічних завдань. Мініатюра складається з двох частин. У першій частині мелодія має акордовим виклад на тлі Поступенная руху вниз баса (ліва рука). У другій частині фактура викладу мелодії - хвилеподібна. По суті справи це ті ж акорди, тільки в розкладеному вигляді. Особливу складність для виконання в цій п'єсі представляє рух паралельними терциями в мелодії правої руки. Потрібно постаратися робити це співуче, що не пробалтивается метушливо, тим більше що темп п'єси стриманий, а характер - споглядальний. Дуже цікавий і різноманітний динамічний план твору. Зустрічаються випадки застосування контрастної динаміки, коли один і той же фрагмент мотиву виповнюється на різній динаміці. Загалом робота над цією мініатюрою принесе багато користі в розвитку слухомоторних навичок учня, дозволить виразити у виконанні своє емоційне ставлення до даного образу.

4. Висновок

Альбом «Музична скринька» може служити прекрасним матеріалом для роботи з учнями в класі фортепіано, розвиваючи як піаністичні навички дітей, так і образно-емоційну сторону. П'єси з даного збірника можуть стати також перекладання для виконання іншими солирующими інструментами, що додасть додаткових фарб, колориту, зробить образи ще більш опуклими, яскравими. Деякі найпростіші п'єси ( «Музична скринька», «На хвилях», «Ляльковий вальс») може виконувати в ансамблі з викладачем для підтримки ритмічної організації учня. Початкові п'єси збірника - прекрасний і нескладний матеріал для читання з листа в молодших класах.
В цілому важливо зазначити, що альбом «Музична скринька» вимагає емоційної віддачі, творчого підходу і від вчителя, і від учня, але всі зусилля заповнюються радістю від зустрічі з дивовижним світом музичних образів.



5.Спісок літератури
1.Г.Г.Нейгауз «Записки педагога». М., 1961,1982.
2.Питання музичної педагогікі11М. Музика, 1997р.
3.А.Д.Алексеев. Історія фортепіанного мистецтва М. Музика1988г.
4.К.ЗенкінФортепіанная мініатюра та шляхи розвитку музичного романтизму., 1997р.
5.А.Д.АлексеевМетодіка навчання грі на фортепіано М., 1971р.

bottom of page